Přistavení vozu zdarma v Praze. Pojištění a dálniční známka v ceně. Výhodný tarif, zarezervujte si své vysněné auto ještě dnes, se vším vám poradíme, volejte kdykoliv +420 773 116 716

Na co si dát při půjčení automobilu pozor?

Půjčení automobilu většinou probíhá naprosto hladce, a kromě podepsání smlouvy, zaplacení pronájmu a složení zálohy se nemusíte o nic starat. Nicméně nikdo není neomylný. Může se stát, že vám i půjčovateli vlivem nepozornosti unikne podstatná skutečnost, která následně provoz či vrácení vozidla ztíží. Proto je lepší některé věci při převzetí prověřit.

Kompletnost objednávky

Pokud jste si objednávali automobil s doplňkovými službami, nezapomeňte tyto služby zkontrolovat. Navigace, autosedačka nebo sněhové řetězy sice nejsou sice pro provoz vozidla nezbytné, ale jejich nepřítomnost vás může nepříjemně překvapit. Pakliže si toho všimnete už při předání vozidla, lze vše zpravidla ještě poměrně rychle napravit.

Sankce a spoluúčast

Ve smlouvě se vyplatí ohlídat si sankce při pozdním vrácení vozidla, nedotankování pohonných hmot či za znečištění interiéru a exteriéru. U kvalitních autopůjčoven tyto poplatky většinou odpovídají skutečně vynaloženým nákladům, ale můžete se setkat i s neférovým jednáním, kdy vám za nedotankovanou nádrž automaticky dají vysokou pokutu. Kvalitní autopůjčovny zároveň zpravidla tolerují až hodinové zpoždění s vrácením vozidla bez sankcí.

Výše spoluúčasti při dopravní nehodě či krádeži bývá zpravidla 10 % hodnoty vozidla, nicméně autopůjčovna může nabízet možnost připojištění a snížení spoluúčasti až na 1 %. Ve smlouvě si zejména ohlídejte, zda se na vás vztahuje spoluúčast i tehdy, pokud nejste viníkem dopravní nehody.

Počáteční stav tachometru a plná nádrž

Objednáváte-li si automobil s limitem kilometrů, pak si před podpisem smlouvy nezapomeňte zkontrolovat, zda pracovník opsal počáteční stav správně. Rovněž prověřte stav paliva a porovnejte ho s údajem ve smlouvě.

Vnější stav automobilu

Škrábance, promáčkliny či poklice na kolech některé autopůjčovny řeší velmi detailně, jiné mají laxní přístup. Nicméně je ve vašem zájmu, aby zejména při prvním půjčení byl stav vozidla správně popsaný, a vy tak měli jistotu, že při vrácení nevznikne zbytečný problém. Trvejte tedy na tom, aby se do předávacího protokolu zaneslo co nejvíce informací o vnějším poškození, pokud je na automobilu naleznete. Při vrácení vozidla poté zjistíte, jak detailně pracovník jeho stav kontroluje.

Vnitřní stav

Autopůjčovny zajímá, zda je vnitřek vozidla čistý a zda případně nejsou nadměrně opotřebované potahy. Samozřejmostí je kompletní vybavení vozidla.

Zelená karta a technický průkaz

Při předávání vozidla se vždy zeptejte, kde se nachází zelená karta a malý technický průkaz pro případnou silniční kontrolu. Autopůjčovny je zpravidla schovávají na různá místa, například za sluneční clonu či do přihrádky spolujezdce, ale mohou být schované v podstatě kdekoli ve vozidle, popřípadě přímo u pracovníka půjčovny.

Specifika spojená s cestováním do zahraničí

Pokud cestujete za hranice České republiky, je třeba o tom autopůjčovnu předem zpravit. Přesto byste si měli při převzetí ověřit, zda je s tímto pracovník srozuměn, a zda je vozidlo na cestu vybaveno. Zejména je potřeba klást důraz na sněhové řetězy, pokud jsou v cílové destinaci povinné, a na tzv. ekologickou plaketu, pokud máte v úmyslu cestovat do měst v Německu.

Co není třeba kontrolovat

Autopůjčovny si dávají záležet na tom, aby jejich vozidla byla připravená pro vaše použití. Proto při krátkodobém pronájmu nemusíte kontrolovat technický stav vozidla, kapaliny či tlak v pneumatikách, pokud nepředpokládáte nadměrné zatížení.

Rovněž nemusíte kontrolovat povinnou výbavu, neboť samy autopůjčovny na ni kladou velký důraz a nedovolily by si vám zapůjčit vozidlo, u kterého by nebyla kompletní. Pracovník vám ji navíc zpravidla sám ukáže, takže na to myslet nemusíte.