Přistavení vozu zdarma v Praze. Pojištění a dálniční známka v ceně. Výhodný tarif, zarezervujte si své vysněné auto ještě dnes, se vším vám poradíme, volejte kdykoliv +420 773 116 716

Jak správně pečovat o klimatizaci

Jak správně pečovat o klimatizaci

Přestože to venku zatím tak nevypadá, paní zima ještě stále drží moc ve svých rukách, určitě nebude na škodu se před letní sezónou postarat o klimatizaci. Jen správná údržba vám totiž zajistí její spolehlivé fungování a vy nebudete v letních žárech trpět při otevřeném okénku.

V současné době není klimatizace již jen výsadou luxusních vozů, stala se prakticky již samozřejmostí u všech novějších typů aut. Klimatizace, stejně jako jiné části vozu, není bezúdržbová, je tedy třeba o ni správně pečovat. Jak na to vám poradíme v našem článku.

Jak poznat, že klimatizace nefunguje správně?

V prvé řadě je samozřejmě nutné zjistit, zda-li klimatizace funguje správně. Jak na to? Zapněte ji na plný výkon, do několika sekund by měl začít foukat studený vzduch. Pokud se tak neděje, nefunguje klimatizace správně a je nejvyšší čas na její údržbu.

Jak na údržbu a odstranění vad?

Nejčastějším problémem nefunkčnosti klimatizace je úbytek chladiva, který se ročně může pohybovat i okolo 10%. V důsledku toho také dochází k opotřebování kompresoru klimatizace, u starších vozů pak často netěsní potrubí a spoje, čímž dochází též k únikům. Toto vše je třeba nechat prohlédnout a vady odstranit.

Kromě klasického chlazení odebírá klimatizace ze vzduchu také vlhkost, čímž se do ní dostávají nečistoty. To je ideální místo pro výskyt plísní, baktérií a mikroskopických hub, které se zpětnou cirkulací dostávají zpět do vozu a my je dýcháme. Předejít tomu však můžeme jejím pravidelným pouštěním a to bez ohledu na počasí. Víte například, že puštění klimatizace v zimním období vám rychleji pomůže od zamlžených skel?

Základní dezinfexi klimatizace můžete provést také sami a to pomocí dostupných sprejů, které jsou prodávány v interní či externí variantě. Interní sprej stačí postavit pod přístrojovou desku u spolujezdce vedle řidiče a nechat jej celý vystříkat. Klimatizaci vypnete, pustíte ventilátor na maximum a zapnete vnitřní okruh.

Externí sprej je nutné aplikovat zvenku, do sání, přičemž je třeba demontovat kabinový filtr. Vypnete klimatizaci a zapnete ventilátor na maximum. Klapku nastavíte na vnější okruh.

Jak často klimatizaci servisovat?

Servis závisí na tom, jak často klimatizaci používáte. Pokud jste zvyklí pouštět ji častěji i během roku, pak byste měli každý rok nechat doplnit chladící médium a olej v kompresoru. Při standardním postačí servis každé dva roky.

 

Zpět do blogu autopůjčovny
Komentáře k článku (0)