Přistavení vozu zdarma v Praze. Pojištění a dálniční známka v ceně. Výhodný tarif, zarezervujte si své vysněné auto ještě dnes, se vším vám poradíme, volejte kdykoliv +420 773 116 716

Jak při nákupu vozu „nenalítnout“

Jak při nákupu vozu „nenalítnout“

Chystáte se koupit ojetý vůz? Pokud ano, pak jej zcela jistě chcete pořídit nejen levně, ale především dobře, tj. bez rizika, že se stanete obětí podvodu. Nákup tzv. „ojetiny“ se totiž v posledních letech stal výhodným bussinesem řady nepoctivců, kteří na nevědomosti kupujícího často hřeší a prodají často vozy se skrytými vadami (to je možná to menší zlo), ale navíc mnohdy i kradené. Na co si tedy při nákupu auta dávat pozor?

K nejčastějším rizikům, která jsou s nákupem ojetého vozu spojena, patří skryté vady (možný výskytu technických závad) a rizika výskytu právních vad, tj. kradené vozy, vozidla s pozměněnou identitou či zatížena nějakými závazky.

Pokud máte v „merku“ pouze jeden vůz, pak si na jeho prověření můžete zajistit nějakou specializovanou firmu. Horší je to v případě, kdy máte vytipováno několik různých vozů a nechce se vám platit za prověření každého z nich. V tom případě vám nezbývá nic jiného, než se spolehnout sami na sebe a vůz si prověřit z dostupných zdrojů sami.  Jak postupovat?

Databáze odcizených vozidel

Na stránkách policie prověřte, zda vůz nebyl odcizen. K jeho prověření bude třeba znát alespoň jedno z těchto kritérií:

  • SPZ – registrační značku,
  • Číslo VIN,
  • Číslo podvozku,
  • Číslo motoru.

Pozor však, zde naleznete pouze vozy, jejichž odcizení bylo nahlášeno Policií ČR. Pokud tedy bylo vozidlo odcizeno v zahraničí, není na těchto stránkách evidováno. Pro ověření evropských kradených vozů můžete využít např. stránku Stolencars24.eu či jinou databázi, kterou naleznete na internetu.

Zatížení vozu závazkem

Zda je na vozu nesplacený leasing, zástavní právo či exekuce se zjišťuje velice těžko. Jedním z řešení je za poplatek nahlédnout do Centrální evidence exekucí. Pokud se vám poplatek za nahlédnutí zdá příliš vysoký, pak jistou alternativou je do kupní smlouvy výslovně uvést, že prodávající je jediným vlastníkem vozidla, a že na vozidle neváznou žádné závazky ani dluhy.

 Jedním z řešení, jak „nenalítnout“ při nákupu ojetého vozu je nakupovat u prodejců, kteří vám nabízejí 100% garanci původu vozidla. I v tomto případě však tuto garanci raději ověřte, nejlépe na stránkách dané firmy, neboť i zde se totiž vyskytují podvodníci. 

Zpět do blogu autopůjčovny
Komentáře k článku (0)