Přistavení vozu zdarma v Praze. Pojištění a dálniční známka v ceně. Výhodný tarif, zarezervujte si své vysněné auto ještě dnes, se vším vám poradíme, volejte kdykoliv +420 773 116 716

Povinnosti řidičů v Chorvatsku

Povinnosti řidičů v Chorvatsku

Chorvatsko patří k oblíbenému dovolenkovému cíli řady českých rodin a to nejen z důvodu cenové dostupnosti, ale také vzdálenosti. Pokud tedy i vy patříte k těm, kteří uvažují o strávení příjemné dovolené u moře v Chorvatsku, pak byste se možná už s předstihem měli na vaši cestu připravit. Víte například, jaké jsou v Chorvatsku povolené rychlostní limity? Jaká je povinná výbava řidiče či jaké doklady musíte mít, cestujete-li vypůjčeným či firemním vozem? Pokud nejsou vaše znalosti úplné, pak vám určitě skvěle poslouží tento článek k jejich doplnění, tak aby vaše cesta do Chorvatska proběhla skutečně na jedničku.

Základní vybavení vozu a doklady řidiče

Samozřejmě tak jako v České republice, tak i v Chorvatsku platí, že musíte sebou mít platný řidičský průkaz, osvědčení o technickém průkazu vozidla a tzv. zelenou kartu (doklad o zaplacení pojištění). Na vašem voze musí být normalizované označení CZ. Pokud si chcete v Chorvatsku zapůjčit nějaký další dopravní prostředek, pak se vyplatí mít sebou i mezinárodní řidičský průkaz (pro standardní cestu vaším vozem není však potřeba), který je možné vyřídit na příslušném pracovišti v místě vašeho bydliště. V případě, že budete do Chorvatska cestovat firemním či zapůjčeným vozem, je nutné mít notářsky ověřený souhlas (nejméně v anglickém či jiném světovém jazyce) majitele vozu s tím, že vám vůz zapůjčil a že jej smíte užívat.

Chorvatsko a dopravní značení

Dopravní značení v Chorvatsku je stejné, jako v České republice, sem tam se však můžete setkat se značkami, které mají žlutý podklad. Jejich význam je naprosto stejný, jako v případě bílého podkladu, na který jste standardně zvyklí – jedná se pouze o pozůstatky značení bývalé Jugoslávie.

Chorvatsko a předpisy

Co se týče rychlostních limitů, tak v Chorvatsku platí stejná pravidla, jako v České republice. Tj. v obci můžete jet max. 50 km/hod., mimo obec 90 km/ hod., na dálnici 130 km/ hod. a na silnicích pro motorová vozidla 110 km/ hod.

V ostatních dopravních předpisech je to také velmi podobné, i když s několika změnami se zde setkáte. Stejné jako u nás je např. povinnost používání bezpečnostních pásů a zákaz používání mobilních telefonů během jízdy (hands-free sady jsou povoleny). Menší změny jsou například v používání dětské autosedačky. Ta je povinná pro děti mladší 5ti let. Stejně tak rozsvícená světla jsou povinná pouze pro zimní měsíce a dle nového zákona je povolena hranice alkoholu v krvi 0,5 promile.

 

Zpět do blogu autopůjčovny
Komentáře k článku (0)