Přistavení vozu zdarma v Praze. Pojištění a dálniční známka v ceně. Výhodný tarif, zarezervujte si své vysněné auto ještě dnes, se vším vám poradíme, volejte kdykoliv +420 773 116 716

Jak vyměnit chladící kapalinu?

Jak vyměnit chladící kapalinu?

Kdo nechladí, ten nejede 

To je velmi zásadní pravidlo, takže každý motorista by pravidelně měl kontrolovat stav kapalin ve svém voze – pokud to zanedbá, mohl by se jednou velmi divit, proč je jeho auto najednou nepojízdné. Jednou z takových zásadních kapalin je ta chladící. V tomto textu se proto podíváme, jak ji vyměnit a na co si dát pozor.

Motor potřebuje chlazení. Při chodu se zahřívá, a pokud máte chladící kapaliny příliš málo, nestačí se chladit. V důsledku toho stoupá teplota motoru, a když řidič nereaguje, tak se motor nakonec prostě uvaří. Což je dost nepříjemné a výměna motoru není zrovna levnou záležitostí. Proto je dobré preventivně kontrolovat chladící kapalinu, dolévat ji a jednou za čas ji zcela vyměnit.

Voda jen v případě nouze

Zjistili jste, že máte chladící kapaliny jen nepatrné množství, ale nutně potřebujete jet? Pokud je jediné, co máte po ruce, obyčejná voda, dolijte ji do nádržky. Ale berte to jako krizové řešení. Normální voda má totiž tu značnou nevýhodu, že se v důsledku zahřívání mnohem rychleji vypařuje a budete ji proto nejspíš muset po dobu jízdy kontrolovat a případně i dolévat. Pokud ji navíc v nádržce necháte v zimě a v mrazech, je dost možné, že vám zamrzne. A o mnoho lépe nepořídíte ani s destilovanou vodou.

Vypuštění chladící kapaliny

Je skvělé, jestli stav kapalin kontrolujete a doplňujete. Ale i tak je nutné jednou za čas kapaliny kompletně vyměnit, plus vyčistit nádržky. Autu to jen prospěje. I když se může chladící kapalina zdát na pohled v pořádku, tak kvůli jejímu kolování v systému motoru se do ní dostávají různé nečistoty, které snižují její kvalitu a usazují se v nádržce.
Proto najděte nádržku na tuto kapalinu a u ní vypátrejte uzávěr. Zpravidla bývá umístěn na jejím boku a připomíná šroub. Pokud ho uvolníte, kapalina začne vytékat, pročež je vhodné mít předem po ruce nějakou nádobku, do níž ji vypustíte. Pak dovypusťte i zbytek kapaliny z přepadové nádržky. Nakonec nádržku co nejlépe vyčistěte, k čemuž většinou stačí jen obyčejný hadr.

Výměna kapaliny

Když je vše prázdné a čisté, můžete začít nalévat novou chladící kapalinu. Tu si můžete zakoupit na čerpací stanici, ve specializovaném obchodě s moto potřebami nebo třeba přes internet. Podstatné je, že se do nádržky obvykle nedolévá jen samotná chladící kapalina. Ideální je namíchat ji půl na půl s destilovanou vodou. Abyste měli jistotu, že poměr správně odhadnete, smíchejte si obě kapaliny klidně už předtím v nějaké nádobě a pak směs do nádržky nalijte. Co se týká množství, tak byste určitě neměli překročit vyznačené rysky pro minimum a maximum.
A ještě pozor – v zimním období se chladící kapalina s vodou nejen neředí, ale mnohem lepší je vyměnit ji za speciální nemrznoucí směs, čímž předejdete možnému zničení chladícího systému v důsledku popraskání mrazem.

Zpět do blogu autopůjčovny
Komentáře k článku (0)