Přistavení vozu zdarma v Praze. Pojištění a dálniční známka v ceně. Výhodný tarif, zarezervujte si své vysněné auto ještě dnes, se vším vám poradíme, volejte kdykoliv +420 773 116 716

Co pravidelně měnit v autě?

Co pravidelně měnit v autě?

Každé auto potřebuje včasnou údržbu, během níž se mění kapaliny a opotřebované díly. Intervaly údržby pro každý vůz stanovuje jeho výrobce a informace o tom naleznete v návodu k obsluze, který je součástí každého nového vozu. Výrobce však, aby získal další zisk, někdy nadhodnocuje nebo naopak podceňuje intervaly údržby. V tomto článku vám povím o skutečných, podle odborníků, intervalech výměny kapalin a dílů.

Vzduchový filtr

Většina výrobců doporučuje měnit vzduchový filtr každých 60 000 kilometrů. I když žijete v neprašném regionu, vzduchový filtr zanáší se mnohem dříve, poté motor ztrácí výkon. Profesionální mechanici doporučují výměnu vzduchového filtru každých 30 000 kilometrů.

Palivový filtr

Moderní automobily mají složité palivové systémy, pro jejichž správnou funkci je velmi důležitá kvalita paliva a stav palivového filtru. Palivový filtr je vhodné měnit každých 60 000 kilometrů, přestože někteří výrobci to doporučují každých 100 000 kilometrů.

Kabinový filtr

Kabinový filtr neovlivňuje technické vlastnosti vozu, ale je také potřeba jej vyměnit, aby se do interiéru vozu nedostaly pro naše zdraví nebezpečné bakterie a mikroorganismy. Kabinový filtr je nutné měnit jednou ročně, bez ohledu na najeté kilometry vozu, protože bakterie a mikroorganismy, které se v něm nahromadily, se neustále množí. Mimochodem, nezapomeňte vyčistit prostor, ve kterém je nainstalován kabinový filtr.

Zapalovací svíčky

Někteří výrobci doporučují výměnu zapalovacích svíček každých 150 000 kilometrů, ale ani u iridiových zapalovacích svíček nepřesahuje výkon 120 000 km. V závislosti na tom, jaké zapalovací svíčky máte ve svém autě nainstalované, je třeba je měnit každých 60 000 - 100 000 kilometrů.

Rozvodový řemen

Četnost výměny rozvodového řemene závisí na mnoha faktorech, takže doporučení různých výrobců se mohou velmi lišit. Někteří doporučují měnit rozvodový řemen každých 80 000 a jiní každých 240 000 kilometrů. Profesionální mechanici doporučují výměnu rozvodového řemene o 20 000 kilometrů dříve než doporučuje výrobce, nebo každých pět let, pokud se vůz téměř nepoužívá.

Řemen příslušenství

Obvykle výrobci doporučují vyměnit řemen příslušenství v případě opotřebení, což v zásadě není pravda. V ideálním případě by měl být řemen příslušenství vyměněn spolu s rozvodovým řemenem.

Pneumatiky

Je samozřejmé, že pneumatiky je třeba vyměnit, jakmile se opotřebují, ale pokud se vaše auto téměř nepoužívá, pak by se pneumatiky měly měnit každých deset let, protože postupem času guma ztrácí své vlastnosti a praská.

Tlumiče

Výrobci tlumičů doporučují jejich výměnu každých 60 000 až 80 000 kilometrů. Ve skutečnosti je potřeba měnit tlumiče, jakmile se opotřebovávají, protože některé vydrží až 200 000 kilometrů. Pro zjištění stupně opotřebení tlumičů je nutné provést diagnostiku a teprve poté rozhodnout o jejich výměně.

Freon v klimatizačním systému

Všichni výrobci doporučují měnit freon v klimatizačním systému každý rok, což ve skutečnosti není nutné, pokud v klimatizačním systému vašeho auta nejsou žádné netěsnosti, můžete měnit freon každé dva roky.

Kapalina posilovače řízení

Výrobci obecně nedoporučují měnit kapalinu posilovače řízení. Odborníci však doporučují měnit kapalinu posilovače řízení každých 100 000 kilometrů nebo každých pět let, pokud se vůz aktivně nepoužívá. Je to dáno tím, že kapalina posilovače řízení časem stárne a hromadí se v ní různé nečistoty, které snižují životnost čerpadla posilovače řízení.

Brzdová kapalina

Brzdová kapalina absorbuje vodu z okolí, což snižuje její bod varu. Z tohoto důvodu se doporučuje měnit každé dva roky.

Motorový olej

Motorový olej se doporučuje měnit každých 10 000 kilometrů u benzinových vozidel a každých 8 000 kilometrů u vznětových motorů nebo jednou ročně, pokud vozidlo během této doby ujelo méně než 5 000 kilometrů.

Olej v převodovce

Navzdory tomu, že někteří výrobci nedoporučují výměnu oleje v převodovce, je i tak potřeba jej vyměnit. Odborníci to doporučují každých 30 000 kilometrů, pokud auto jezdí po městě, a každých 50 000 kilometrů, pokud auto jezdí po rychlostních komunikacích.

Zpět do blogu autopůjčovny
Komentáře k článku (0)