Přistavení vozu zdarma v Praze. Pojištění a dálniční známka v ceně. Výhodný tarif, zarezervujte si své vysněné auto ještě dnes, se vším vám poradíme, volejte kdykoliv +420 773 116 716

Řím a jeho památky

Řím a jeho památky

Řím je hlavním městem Itálie, jež leží v oblasti Lazio a provincii Roma. Je to nádherné historické i romantické místo plné památek, dobrých restaurací a krásných výhledů na město. Památek v tomto městě je tolik, že běžnému turistovi by nestačil ani týden, aby je všechny navštívil. Jeho rozsáhlé historické centrum je zapsáno v seznamu Světového dědictví UNESCO. Jedny z nejznámějších jsou proto vybrány zde.

Co navštívit v Římě:

Vatikán

Vatikán sám o sobě není památkou, ale je nejmenším státem a nejznámější centrum katolické církve. Toto malé území je obehnáno historickou hradbou, nachází se zde kostely, zahrady a další budovy, které patřily papežům. Bazilika sv. Petra, do které je vstup zadarmo, je pak jednou z největších bazilik na světě a můžeme zde vidět i jednu z nejznámějších soch právě od Michelangela Buonarrotiho a to Pietu.

Vatikánská muzea

Vatikánská muzea jsou jedním z největších komplexů na světě, kde se na jednom místě nachází neuvěřitelné množství sbírek. Najdeme zde nejstarší artefakty z dob Etrusků, starověkého Egypta a Říma, pak různé středověké sbírky, renesanční obrazy, sochy, a další – zkrátka vše, co za celá staletí papežové dostali či posbírali. Krom umění budete mít možnost vidět i různé tapisérie, gobelíny, kočáry nebo dokonce i papamobily. V těchto muzeích se také dostanete do obdivované Sixtinské kaple z velké části vymalované Michelangelem Buonarrotim, nebo do Stanza della Segnatura, kde najdete slavnou Athénskou školu, fresku od Raffaela Santiho.

Další muzea

Za návštěvu ještě pak stojí Kapitolská muzea, Galleria Borghese, Národní galerie moderního a současného umění, Etruské muzeum ve Villa Gulia, Národní galerie antického umění v Palazzo Barberini a mnoho dalších. Zkrátka pokud je člověk milovníkem muzeí a galerií, určitě se v Římě nudit nebude a každý den bude moct jedno z těchto velkých muzeí či galerií navštívit.

Koloseum

Koloseum nebo italsky Colosseo, známá stavba také pod názvem Anfiteatro Flavio je jednou z památek, které si lidé s Římem spojí snad okamžitě. Nachází se v centru Říma a jde snad o největší amfiteátr, jaký kdy byl na území římské říše postaven. Krom známých gladiátorských zápasů se zde odehrávaly i stylizované námořní bitvy, popravy, rekonstrukce nejznámějších bitev, ale také i dramata založená na klasické mytologii. Jen málo lidí však ví, že se tento amfiteátr později změnil na křesťanskou svatyni a potom sloužil i jako lom – stavba kdysi byla obehnaná mramorem, který však byl potom odcizen a použit pro nové účely.

Andělský hrad

Monumentální kruhová stavba stojící na pravém břehu Tibery, k níž vede takzvaný andělský most, se jindy také nazývá Hadriánovo mauzoleum. V dnešní době v andělském hradě nalezneme muzeum, které se věnuje historii města ale také historii budovy, kolikrát byla pobořena, opravena nebo přebudována. Jak už vyplývá z druhého názvu – mauzoleum – je zde pohřbeno několik císařů – Hadrián, Antoninus Pius, Caracalla a další. Budova byla proslavena díky filmu Andělé a démoni podle stejnojmenné knižní předlohy od Dana Browna.  

Pantheon

Další z nejznámějších a nejstarších památek antického Říma. Chrám byl původně zasvěcen všem římským bohům, avšak jako většina chrámů, tak byl i Pantheon předělán na křesťanský svatostánek, na chrám Panny Marie mučedníků. Většinu návštěvníků z venku zaujme mohutný a obrovský portikus, před kterým se každý člověk stane najednou malým. Při vstupu do budovy jej ale ohromí kruhovitá klenba, kde v její centrále je otevřený okulus, což je přirozený zdroj světla. Pokud prší, kopule ani její okulus se nezakrývá. Podlaha je totiž řešena tak, že je mírně vypouklá a tak s odtokem vody zde není žádný problém. Další zajímavostí Pantheonu je, že je čestným pohřebištěm. Krom prvních italských králů Viktora Emanuela II. a Umberta I. zde najdeme i hrob nadaného renesančního malíře Raffaela Santiho a hroby i dalších významných umělců.

Forum Romanum

V dobách antického Říma to bylo centrum veřejného dění. Nachází se mezi pahorky Kapitol a Palatin, procházím jim kdysi hlavní římská cesta Via Sacra. Konaly se zde průvody, slavnosti, soudy, volby, trhy. Forum Romanum je rozsáhle archeologické naleziště, které je krásně viditelné z Kapitolských muzeí.

Fontana di Trevi

Jedna z nejznámějších římských fontán, také je jednou z nejnavštěvovanějších památek tohoto krásného města. Pravděpodobně by tato barokní fontána z 18. století nebyla tolik navštěvovaná, kdyby ji neproslavila scéna z filmu Sladký život, kde se vykoupali známí herci Marcello Mastroianni a Anita Ekbergová.

Španělské schody

Svůj název získaly odvozením z náměstí Piazza di Spagna. Barokní schodiště, vybudované za Inocenta XIII. Roku 1723, vede ke kostelu Nejsvětější Trojice a je jedním z nejznámějších schodišť na světě. Schodiště je rozděleno na třetiny, aby připomínalo zasvěcení kostela, ke kterému vedou. Jejich monumentálnost je zvýrazněna půdorysem, kdy se části schodiště rozšiřují a další zmenšují.

 

Autopůjčovna OneTwogo půjčuje auta i do zahraničí bez příplatku

Car rental in Prague

Zpět do blogu autopůjčovny
Komentáře k článku (0)