Přistavení vozu zdarma v Praze. Pojištění a dálniční známka v ceně. Výhodný tarif, zarezervujte si své vysněné auto ještě dnes, se vším vám poradíme, volejte kdykoliv +420 773 116 716

Řecko, aneb Athény a Santorini levně a bez cestovky

Řecko, aneb Athény a Santorini levně a bez cestovky

Řecko je zemí výborného jídla, veselé pronikavé hudby a bezpochyby též zemí s bohatou historií. Obyvatelé jsou navíc velmi pohostinní a milí. Co víc si ještě v kombinaci s písčitými plážemi a zářivě modrým mořem přát?

V okamžiku, kdy zatoužíte navštívit tuto kolébku západní civilizace, sáhnete jistě po katalozích cestovních kanceláří a necháte se snadno učarovat průzračně čistým azurovým mořem a blankytně modrými kopulovitými střechami skalních domečků s bílou fasádou. Jenže pak vaše oči sklouznou k ceně za zájezd a vy hořce polknete, zamáčknete slzu a sníte dál. Tato jedinečná scenérie a architektura je pro řecký ostrov Santorini typická, stejně tak, jako vyšší cena. Ale kdo by nechtěl proležet den na pláži s černým pískem, nebo se procházet křivolakými uličkami při západu Slunce ve vyhlášeném městečku Oia?

Není třeba být milionářem, ani Instagramovou hvězdou, abyste tohle všechno mohli zažít. Cestovat se dá totiž i low cost! Dovolte mi, dát vám pár tipů a přiblížit vám, jak jsme si takovou cestu mohli dovolit my – dva chudí studenti.

Letenky

  • Sledujte portály s nabídkami letenek a kombinujte!

Pro otřelé cestovatele je zbytečné zmiňovat, něco tak triviálního, jako hledání na webových portálech, které nabízejí letenky. Pro nováčky ale doporučuji začít na letuska.cz, nebo pelikan.cz, které jsou mimořádně snadné a přehledné, navíc pak ještě v českém jazyce. Sledujte pravidelně v anonymním okně nabídky na těchto portálech a věřte, že ušetříte.

Přidejte se také do Facebookových skupin, jako například Cestujlevne.com, kde na vás budou pravidelně vybíhat tipy na levné letenky. Nevýhodou nabídek v těchto skupinách je ale bohužel to, že na oficiálních stránkách leteckých společností „stojí fronty“ cestovatelů a v okamžiku dobré nabídky neváhají a skočí po ní, jako kočka po myši. Často se tak může stát, že po otevření skvělé zveřejněné nabídky zjistíte, že jsou místa v letadle již beznadějně plná.

A jak jsme to měli my?

Naše cesta v podstatě začala na portálu Flightics.com, kde se nám podařilo nakombinovat hned dvě cesty za velmi nízkou cenuVzlet z letiště ve Vídni směr Athény, kde jsme naprosto klidným tempem poznali historickou část Athén a ochutnali tradiční pokrmy. V brzkých ranních hodinách jsme se pak z hlavního letiště v Athénách vznesli s Ryanairem do vzduchu a za 50 minut už přistávali v Thiře na Santorini. A to vše pro dvě osoby včetně zpáteční letenky za krásných 3573 Kč.

Pokud se rozhodnete cestovat low cost, počítejte s tím, že nízkonákladové společnosti budou vašimi nejlepšími kamarády. S Emirates se opravdu za 500 Kč nikam nepodíváte. Nečekejte tak pokrmy na palubě a nacpané 16 kg kufry plné nejmodernějšího oblečení s vidinou toho, že na dovolené vynosíte nejnovější trendy. Nízkonákladové přepravní společnosti nabízí většinou cestování takto levně právě jen s malým zavazadlem. Ryanair i  Wizz air tolerovali pouhých 40 x 30 x 20 cm, což odpovídá takovému klasickému školnímu batohu. Dalším tipem pak nemůže být nic jiného než:

Zavazadla

  • Cestujte nalehko!

Možná obzvláště pro dámy bude tento bod minimálně výzvou. Jak jsem ale výše naznačila, čím menší zavazadla, tím menší problémy, a to nejen na letišti. Může se vám totiž snadno stát to, že na cestě do vysněné destinace má letecká společnost povoleno větší zavazadlo než společnost na cestě zpáteční. S batůžkem tak nikdy neuděláte chybu.

Pořiďte si také zmenšeniny vašich oblíbených kosmetických přípravků a pečlivě zvažte, zda opravdu budete potřebovat všechny paletky očních stínů. Nejenže dodržíte podmínky na objem tekutin, ale i na váhový limit zavazadla. Ne všechny značky tvoří zmenšeniny produktů, nevěště ale hlavu! Plastové cestovní lahvičky se dají snadno sehnat třeba v obchodě TIGER. Osobně tyto ale nevyužívám, neboť na cestě do Milana s nimi měla letištní kontrola nemalé problémy. Námitkou byl fakt, že jsem je měla popsané vlastní rukou a nenesly název oficiální značky. V současnosti využívám malých lahviček od šampónů zakoupených v DM drogerii, kam si své vlastní produkty přelévám.

Na sebe si určitě na cestu, pokud možno, vezměte to nejtěžší a nejméně skladné oblečení. 

A jak jsme to měli my?

Osobně si vždy před cestou promýšlíme, co budeme na dovolené nosit, a to samozřejmě i vzhledem k předpovědi počasí v cílové destinaci. Vyplatilo se nám sbalit si oblečení takové, které se dá mezi sebou snadno kombinovat nejen barevně, ale z nichž se snadno vytvoří varianta, jak do chladných dnů, tak i do těch teplejších. Ručníky zabírají spoustu místa. Není jich potřeba, jelikož bývají běžnou součástí vybavení v ubytování, ale na pláž si přece jen nosíme svůj vlastní. Ideální je za nás tedy rychleschnoucí skladný ručník z Decathlonu za necelých 400 Kč.

Malá vychytávka na závěr – nákrčník, nebo polštářek je skvělá věc k pohodlí na cestách, zkoušeli jste ale vyndat vnitřek tohoto polštářku a místo tradiční výplně využít prostor k naskladnění těžšího svetru, který se do batohu už nemohl vejít?

Ubytování

  • Nekupujte levné letenky tam, kde je ubytování neúměrně vysoké!

Je sice velice lákavé nakoupit letenky za 700 Kč a těšit se skvělému nákupu, avšak už při této investici se vyplatí myslet také na to, za jakou cenu jste schopni rezervovat ubytování. Najděte si proto letenky do destinace, o kterou máte zájem a zároveň s tím si prohlédněte, kde a v jaké části města seženete levné ubytování. O lokalitě umístění hotelu je vhodné také přemýšlet právě proto, že můžete ušetřit, nebo naopak zaplatit majlant za dopravu. A to my low cost cestovatelé nechceme!

A jak jsme to měli my?

V Athénách jsme si vybrali *** hotel pár kroků od „dopravního uzlu“ stanice Syntagma. Byla to z hlediska dopravy na letiště i centra nejpřijatelnější varianta. Z letiště sem cesta trvá asi 45 minut a stojí v přepočtu 250 Kč. Z hotelu jsme do centra chodívali pravidelně pěšky. Má to obrovské výhody v tom, že můžete denně pozměňovat trasy a poznávat tak tmavá neprobádaná zákoutí malebného města. 

  • Nebookujte hotel příliš brzy!

Pokud máte letenky nakoupené, pravděpodobně ihned zarezervujete hotel. Nikomu se nechce spát v cizí zemi na nádraží, že? To je samozřejmé. Po nákupu, ale neusněte na vavřínech a před odletem ještě prozkoumejte, zda hotel sám, nebo portály jako booking.com nezveřejnili nabídku pro vás cenově přijatelnější.

I my jsme provedli rezervaci v obou destinacích souběžně s letenkami. V Athénách nejlevnější hotel za 4200 Kč a na Santorini za 7000 Kč. To se nám jako low cost dovolená už přestávalo pozdávat. Vybírali jsme si ale záměrně takové hotely, kde není problém se zrušením rezervace. Poslední den, kdy tuto možnost portál nabízel, jsme tak začali opětovně pátrat a našli místa kam složit hlavu, místo prvotních 11000 Kč za celkem 4800 Kč. Čím více se vaše cesta blíží, tím levněji můžete hotel sehnat.

Doprava

  • Raději MHDčkem!

Doprava v cizí zemi láká spíše k volbě taxi. I my jsme ihned po příletu do Athén sahali po aplikaci Uber a běhali před letištní halou kvůli cenám taxíků. V Athénách se nabídky taxikářů pohybovaly mezi 35 – 70 euro. To už je slušný vítr pro peněženku. Pamatujte, že nejen kilometry rozhodují. Dalším faktorem je i denní doba – metro totiž začíná jezdit až v 5:30. Naše volba tak, vzhledem k cenám, padla na MHD. Z letiště se snadno dostanete za 10 euro metrem.

Na první jízdu tramvají jsme si v Athénách koupili lístek poměrně snadno – přímo ve vestibulu metra stanice „Syntagma“. Další jízda už, ale měla zádrhel, neboť každý automat na jízdenky, který jsme po cestě potkali, byl nefunkční. Po pár kilometrech jsme zaběhli k milému prodejci v trafice, který nám vysvětlil, že se jízdenky dají dobíjet i u něho a to také učinil. Zakoupenou jízdenku proto nevyhazujte a jen ji znovu a znovu dobíjejte. 

Po příletu na hlavní letiště Thira na ostrově Santorini stačí vyjít před letištní halu a octnete se na autobusové zastávce. Zde v pravidelných intervalech jezdí místní moderní klimatizované a velmi čisté autobusy, navíc za mrzký peníz. To o dopravě v Athénách říci rozhodně nemůžeme. Jízda v přeplněném rozvrzaném metru, nedostatek funkčních automatů na jízdenky a slabá síť tramvají, to byly Athény.

Zpátky k Santorini. Zde je z letiště výhodné dopravit se na hlavní uzel do centra města Fira vzdálené asi 10 min. Ve Fiře na zastávce přestoupíte a pokračujete zpravidla dál do vaší cílové destinace. Nečekejte stanici s přehledným značením. V podstatě se jedná o jeden velký chumel několika autobusů, kde vám cílovou stanici a číslo autobusu poví řidič s ledovým klidem vykuřující a sledující dav zmatených turistů. V autobuse se neplatí předem řidiči, usadíte se a chvíli před výstupem vás obejde obsluha a prodá vám lístek. V našem případě stál 1,20 a 2,20 euro za osobu. 

Jako skvělý dopravní prostředek na ostrově a zároveň zážitek, doporučuji skútr. Doslova na každém rohu stojí půjčovna aut, skútrů, čtyřkolek a bugin. Pokud šetříte, nepůjčujte si auto. Kromě půjčovného po vás budou požadovat i depozit, který činí téměř 20000 Kč a když si navíc připočtete spotřebu a úzké malé uličky ve městě – je to za nás velké ne. Naopak skútry se pohybují mezi 20-35 euro, mají nízkou spotřebu a snadno odolají divočejšímu provozu i kolonám.

A jak jsme to měli my?

My si vybrali středně nákladnou variantu, a to čtyřkolku. Na skútru jsme se totiž v Čechách najezdili až až. Výhodou čtyřkolky byl úložný prostor a terénní konstrukce, nevýhodou pak nutnost pomalejší jízdy v serpentinách. Proč bychom ale na dovolené zbytečně riskovali a někam se hnali? S klidem jsme se alespoň kochali přírodou. Zaplatili jsme celkem 40 euro, do nádrže načerpali za 15 euro a prozkoumali celý ostrov. Nebylo to zrovna v duchu low cost, ale za ty báječné zážitky to stálo. 

Stravování

  • Jezte u "hladového" okna!

Pokud se chystáte celý pobyt stravovat po restauracích, konkrétně na Athény si připravte na každý den na jedno jídlo pro 2 osoby kolem 20 – 40 euro. A na Santorini se jen káva ve městě Oia pro dva vyšplhala na 16 euro!

Tradiční řecký salát se dá obstarat v restauraci kolem 4,5 – 9 euro, musaka pak od 10 euro výš. Jestliže ale opravdu chcete ušetřit, porozhlížejte se po „hladových oknech“, neboli fast foodech, kde oběd pro dva i s pitím vyjde na méně než 10 euro. Když se řekne fast food, každému se vybaví McDonald, ty v Řecku sice také jsou, ale využít fastfoodů s tradiční řeckou nabídkou, je určitě lepší volba.  Konkrétně na Santorini nepovažuji za ekonomické najíst se ve městě Oia, byť je to bezpochyby krásné a romantické místo.  Mnohem výhodnější je vyzkoušet bistra s venkovním posezením ve Fiře, kde se opět jednoduše naobědváte za méně než 10 euro. Tak co je lepší, presso za 8 euro ve městě Oia, nebo oběd pro dva i s pitím ve Fiře za 10 euro?

A jak jsme to měli my?

Každý den jsme měli výtečnou snídani v hotelu. Zvolili jsme ji časově mezi 9 -10:00 hod. Za nás naprosto ideální, jelikož se najíte do sytosti tak, že oběd není třeba. Na odpoledne stačilo koupit jen ovoce a jediná nákladnější byla večeře. Vyhýbali jsme se restauracím v centru a raději volili ty vzdálenější. Poté, co jsme ochutnali tradiční jídla už jsme večeřeli výhradně souvlaki s rýží a zeleninovým salátem, nebo kebab na milion způsobů u "hladových oken". Low cost je holt low cost. 

 

Autopůjčovna OneTwoGo - levná doprava na letiště v Praze i ve Vídni. Nebo zkuste taxi službu od Autopůjčovny Fides.

 

 

Zpět do blogu autopůjčovny
Komentáře k článku (0)