Přistavení vozu zdarma v Praze. Pojištění a dálniční známka v ceně. Výhodný tarif, zarezervujte si své vysněné auto ještě dnes, se vším vám poradíme, volejte kdykoliv +420 773 116 716

Jak správně šetřit turbomotor

Jak správně šetřit turbomotor

Pokud jste se stali majiteli nějakého pěkného nového vozu, pak s největší pravděpodobností bude váš nový mazlíček vybaven motorem s přeplňováním pomocí turbodmychadla. Že nevíte, co to pro vás znamená? Chyba.

Správným dodržováním určitých pokynů můžete výrazně vašemu motoru ulevit. Například pokud jste byli doposud zvyklí vytáčet motor do maximálních otáček, s turbem se vám to již nemusí vyplatit.

Co je turbodmychadlo?

V prvé řadě bychom si měli upřesnit, co to vlastně turbodmychadlo je. Jedná se o součást vozidla, která je poháněna výfukovými plyny a jejímž úkolem je stlačovat vzduch do sání motoru. Platí přitom, že teplota výfukových plynů je tím vyšší, čím vyšší je namáhání motoru a samozřejmě tím vyšší je i teplota turbodmychadla. Po jízdě je tedy třeba nechat běžet motor na volnoběh, a to minimálně 30 sekund, aby se turbodmychadlo po jízdě mělo čas dochladit.

A zde je kámen úrazu. Používáte-li vůz pro běžný provoz například po městě, pak byste negativní důsledky náhlého vypnutí motoru pocítit neměli. Problém však nastává v okamžiku delších jízd s vysokou rychlostí. Jak již bylo výše řečeno, s vyšším namáháním motoru se turbo více zahřívá a po vysokorychlostní jízdě se potřebuje ochladit při volnoběžných otáčkách. Pokud motor náhle vypnete, dojde k tomu, že turbo je tepelně velmi namáhané. Navíc tato činnost přispívá i k nedostatečnému mazání turba.

Opatrně také se Start & Stop systémem

Funkce Start & Stop byla výrobci vozů vyvinuta za účelem šetření paliva v městském provozu a tuto technologii má v dnění době již většina nových automobilů, které disponují přeplňovanými motory s turbodmychadlem. Nicméně náhlé vypínání motoru při zastavení může způsobit nemalé problémy, což potvrzuje i řada autorizovaných servisů. Pokud tedy plánujete jízdu se zvýšenými otáčkami, např. po dálnici, pak určitě doporučujeme tento systém vypnout

Zpět do blogu autopůjčovny
Komentáře k článku (0)