Přistavení vozu zdarma v Praze. Pojištění a dálniční známka v ceně. Výhodný tarif, zarezervujte si své vysněné auto ještě dnes, se vším vám poradíme, volejte kdykoliv +420 773 116 716

Kupujeme ojetý vůz z bazaru bez automechanika

Kupujeme ojetý vůz z bazaru bez automechanika

Nákup vozidla z bazaru je dnes asi tak běžné, jako si jít koupit nové boty. Ovšem jak poznáme kvalitní vůz od naleštěné katastrofy, ve které se skrývá démon drahých oprav?

A na co se zaměřit v případě že vůz kupujeme bez automechanika? V tomto článku najdete důležité rady a tipy, jak co nejméně snížit riziko špatné koupě.

Úvodem si rovnou sdělíme, že kupovat vůz bez mechanika, případně jiného zkušeného jedince z oboru auto-moto, je značné riziko. Ovšem co dělat, není-li jeden po ruce? Je tedy potřeba se držet několika zásad a hlavně opět spoléhat na selský rozum. Nebo si vůz nechat dovézt ze zahraničí se zárukou.

První podmínka výběru vozu je typ motorizace. Nezáleží na tom, zda jde o naftu nebo benzín. Pokud nemáte zkušenosti s daným typem motoru, je potřeba prošmejdit internet, recenze, poslechnout názory odborníků a porovnat všechna pro a proti. Nespoléhejte se na radu prodejce! Jeho úkolem je auto prodat a ne vás od něj odradit, proto bude vždy tvrdit, že jde o spolehlivý a úsporný motor.

V případě, že jsme si jistí podmínkou jedna, můžeme přistoupit k bodu dvě. Řekněme, že na nás už čeká vybraný vůz v bazaru. Dle předpokladu je naleštěný, vysátý a čistý. Čistý vůz je základní úcta ke kupujícímu. Vždy trvejte na čistém a umytém voze. Důvod je prostý. Veškeré jeho kosmetické nedostatky budou jasně vidět. Neumytý a nevyčištěný vůz nekupujte. Nezdá se to, ale v případě odolných nečistot v interiéru (případně karoserii – asfalt, barva apod…) vás může čistění stát tisíce korun.

Žádejte kompletní historii vozu, výpis Cebia, servisní knihu původ vozu a kontakt na servis kde byl vůz kontrolován. Obchodník musí znát kompletní historii vozu, servisní úkony, nehody a svolávací akce autorizovaných servisů. Pro ověření neváhejte uvedený servis telefonicky kontaktovat. Servisku prostudujte, zda sedí cca kilometry s vozidlem. V servisní knize musí být alespoň 1 záznam za rok za výměnu oleje. Pokud kupujeme vůz nad 100 tisíc km, nebo starší pěti let, je nutné udělat rozvody. Pokud rozvody dle servisky dělány byly i tak je nutná jejich kontrola.

Dále prozkoumejte pozorně karoserii, zda mají jednotlivé metalické díly stejný odstín barvy. Pokud poznáte rozdíl mezi odstíny pouhým okem, je možné, že vozidlo bylo v této části lakováno. Může se také jednat o výrobní vadu, velkého působení tepla, případně následek neodborného leštění dílu karoserie. Nicméně alespoň nadzvednout obočí by tento fakt měl.

U karoserie zůstaneme. Požádejte obchodníka o lakoměrku a zkontrolujte mikrony na jednotlivých dílech karoserie. Normální hodnoty laku jsou do 170 mikronů, pokud i při opakovaném měření lakoměrka ukazuje více, máte jistotu, že tento díl byl lakován. Obchodník musí vědět proč.

Kontrola motorového prostoru a spodku vozidla je jednou z nejdůležitějších. Motor musí být suchý, bez viditelného oleje na jeho částech. U nafty zkontrolujte spodek víčka od oleje, zda se na něm nenachází světlé nečistoty (bílá nebo světlá emulze značí, že vůz pravděpodobně jezdil pouze kratší trasy, což není úplně dobře). Chladící kapalina musí být v normě. Požádejte také, aby vám obchodník zvedl auto na heveru. Prohlédněte vůz zespoda. Nikde nesmí prosakovat olej, žádné části by neměly být nadměrně opotřebené, nebo viditelně poškozené. Pokud má vozidlo spodní kryt motoru, požádejte o jeho demontáž a důkladně prohlédněte spodní část motoru. Možná si říkáte, že stejně nevíte, co máte hledat. Nevadí. Vše podezřelé si nechte vysvětlit. Obchodník vás nesmí ze zákona uvést v omyl. Pokud máte jakékoliv větší pochybnosti, bez mechanika nekupujte.

Koupě ojetého auta

Nejdůležitější částí prohlídky je projížďka. Motor musí být studený a musí naskočit okamžitě, otáčky nesmí kolísat a motor musí mít i podle sluchu rytmický chod. Pneumatiky musí mít správný vzorek. Na přístrojové desce nesmí svítit chybové kontrolky. (to se týká i palivoměru, odstřikovačů apod.., jelikož nikdy nevíte, zda nejde o vadné čidlo). Vždy vůz startujte sami a nebojte se nastartovat vícekrát za sebou. Před rozjetím vyzkoušejte rozjezd se zataženou ruční brzdou. Při jízdě na rovině nesmí vůz táhnout na žádnou stranu, brzdy nesmí klepat do pedálu. Protáhněte vůz po nerovnostech a nebojte se projet i menší výmol, jelikož tak nejlépe zjistíte, zda něco nebouchá do spodku auta. Nezapomeňte na klimatizaci. Ta musí po spuštění do 30 vteřin začít chladit. Doporučená vzdálenost jízdy je alespoň 10 km. Po projížďce nechte auto chvíli běžet na volnoběh, vypněte motor a znovu nastartujte. Vše musí proběhnout bezproblémově.

I po těchto postupech nelze zaručit, že koupíte bezproblémové auto. Nicméně riziko špatného nákupu tím snížíte na své možné minimum. Autopůjčovna Praha OneTwoGo přeje úspěšný nákup.

Zpět do blogu autopůjčovny
Komentáře k článku (0)