Přistavení vozu zdarma v Praze. Pojištění a dálniční známka v ceně. Výhodný tarif, zarezervujte si své vysněné auto ještě dnes, se vším vám poradíme, volejte kdykoliv +420 773 116 716

Klimatizace do auta

Klimatizace do auta

Každé novější vozidlo má již v základní výbavě klimatizaci, která je pro většinu řidičů nebo spolujezdců důležitá. Zatímco během zimy bývá klimatizace pravidelně přehlížena, neboť nepřináší nic, co v tomto období potřebujeme, v letním období ji již nikdo neignoruje.

Jak se o klimatizaci starat, servis klimatizace v autě

Klimatizace je stále jen technika, která je součástí vozidla, a musíte se o ni starat stejně jako o technický stav vozidla. Pravidelná kontrola klimatizace u specialistů by měla probíhat přibližně jednou za dva roky.

Zatímco klimatizace má účinek chlazení, problémem bývá, že bere vlhkost ze vzduchu, což zajišťuje znečištění a následnou plíseň. Celá údržba se provádí v několika krocích. Než začne sezóna, určitě zkontrolujte hladinu chladicí náplně, která používáním postupně ubývá. Jednou ročně by měl být vyměněn kabinový filtr. Určitě také musí být provedena kontrola odtoku kondenzátu od výparníku pod vůz. Filtr je hrozně důležitý a zažil jsem už kamaráda, který bez něj nějakou dobu jezdil, to určitě nedělejte, protože pak nečistoty ulpívající na výparníku a velmi výrazně podporují růst plísní. Každé dva roky byste měli vyměnit chladivo a olej. Jednou za pět let je vhodné nechat udělat velký servis s výměnou vysoušeče, pohlcujícího vlhkost pronikající do okruhu klimatizace.

Dezinfekce klimatizace

Klimatizační systém ve vozidle je poměrně dlouhý, proto je nezbytné tento systém pravidelně dezinfikovat. K dezinfekci výparníku použijte speciální sprej. Tento proces zvládne doma i laik, i přesto, že servisy s tím mají již zkušenosti, dezinfekce bude efektivnější a rychlejší. Na čištění nepoužívejte doma připravené dezinfekční prostředky.

Pokud budete dezinfikovat klimatizaci svépomocí, na každém výrobku najdete i relativně podrobný návod jak na to.

Klimatizace v autě

Fungování klimatizace

Kromě údržby se můžete o klimatizaci starat i během fungování. Když ji budete mít ve voze zapnutou, vypínejte ji dříve, než vypnete motor, máte tak jistotu, že stihne vyschnout a vyhnete se plísni.

I když je klimatizace primárně k ochlazení, měla by být zapínána pravidelně i během zimy alespoň 1x za čtrnáct dní, dojde tak k promazání kompresoru, čímž se vyhnete zadrhnutí a případnému poškození.

Jak klimatizaci v autě používat

Pokud během horkých letních dnů chcete jet autem, nasednout do vozu a zapnout klimatizaci je to první co lidé udělají, mnohem efektivnější je ale prvně auto vyvětrat a pak zapnout "klimošku". Aby měla klimatizace ve vozidle účinek, mějte zavřená všechna okna, zatímco klimatizací se snažíte do vozu dostat chladnější vzduch, okénkem horký vzduch opět pouštíte dovnitř. Zároveň teplotu udržujete maximálně 5 - 7 stupňů Celsia nižší, než je teplota vzduchu, jinak vám hrozí nachlazení. Pokud je vám velké vedro, nastavte si teplotu nižší a pak, během cesty, postupně přidávejte. Není také úplně dobré nechat chladný vzduch proudit přímo na sebe. Pokud trpíte občasnou bolestí krční páteře, dávejte si na to velký pozor. Máte-li před sebou dlouhou cestu, měli byste doplňovat pravidelně tekutiny, neboť suchý vzduch z klimatizace vám vysušuje sliznici.

O klimatizaci je nutné se starat, to určitě, ale pokud jste BFU, užívejte si jízdu a starost nechte na servis.

 

Články pro vás píše Autopůjčovna Praha OneTwoGo

Zpět do blogu autopůjčovny
Komentáře k článku (0)