Přistavení vozu zdarma v Praze. Pojištění a dálniční známka v ceně. Výhodný tarif, zarezervujte si své vysněné auto ještě dnes, se vším vám poradíme, volejte kdykoliv +420 773 116 716

Okouzlující Berlín - průvodce velkoměstem na 3 dny

Okouzlující Berlín - průvodce velkoměstem na 3 dny

Moderní architektura, hipsterské kavárny, všudypřítomná historie a skvělé nakupování – to vše nabízí Berlín. Německá metropole se během posledních několika let stala centrem umění, kultury a dobrého jídla, přesto však Berlín zůstává českými turisty opomíjený.

Místo k moři či do drahých metropolí vyrazte k našim německým sousedům. Autobusem či autem se do Berlína dostanete pohodlně za pouhé čtyři hodiny a užijete si svou zaslouženou „city break“. A jak si užít německé hlavní město naplno? S tím vám pomůže tento malý třídenní program:

1. den

 • Vydáte-li se autobusem, nejspíš dorazíte na nádraží Südkreuz nacházející se pouhých pár stanic metrem od centra. První večer začněte zvolna, ať se v novém prostředí trochu rozkoukáte. Na to se perfektně hodí návštěva East Side GalleryBerlínská zeď postavena v roce 1961 dělila západní a východní část hlavního města. Po pádu komunismu v roce 1989 byla zeď z větší části zbořená.

  Její zbytky však posloužily umělcům z jednadvaceti zemí jako výtvarné plochy, čímž vznikla venkovní galerie dlouhá 1 316 metrů a pokrytá barevnými malbami a grafity lákající turisty z celého světa. Z jedné strany například zachycení slavného polibku Brežněva s Honeckerem a z té druhé linoucí se řeka Spréva se zelenými břehy a malými hospůdkami. To vše dělá z East Side Gallery perfektní první zastávku, zvláště v letních měsících. U barevných obrazců se vyřádí milovníci fotografování, které je možno zakončit sklenicí dobrého německého piva u vody.

Výlet do Berlína

 • Berlín překypuje hipsterskými místy lákajícími svým ojedinělým designem. Od galerie se tedy vydejte směrem do centra kolem Ostbahnohof a po levé straně najdete schovanou oázu klidu Holzmart. Jde o malou kavárničku na místě připomínající české plovárny. Najdete zde nespočet míst k sezení u řeky, v zahrádce či uvnitř malých dřevěných domečků, kde po večerech vyhrává živá muzika a v létě se zde konají hudební festivaly a jiná představení. Místo je ideální i pro děti díky různorodým prolézačkám a bezpočtu hřišť mezi nimiž se klikatí malé potůčky ústící do řeky.
 • Přibližně 30 minut směrem k městské části Mitte se nachází slavné náměstí Alexanderplatz pojmenované po ruském carovi Alexandrovi I, který Berlín navštívil v roce 1805. Ke konci 20. století se toto místo proslavilo největší protivládní demonstrací moderní historie Berlína, kdy se na Alexandrově náměstí sešlo přes milion lidí, aby zde 4. listopadu 1989 protestovali proti komunistickému režimu – krátce před pádem Berlínské zdi. Dnes náměstí slouží, jako jeden z hlavních dopravních uzlů a centrum nákupů. K návštěvě náměstí láká kromě Weltzeituhr i slavná Fernsehrturm – televizní věž, která je nejvyšší stavbou ve městě a nabízí možnost vychutnat si pulzující metropoli z otáčející se vyhlídkové platformy.

  Alexanderplatz je ideální poslední zastávkou před návratem do hotelu. Přeci, jak jinak zakončit první den návštěvy než nákupem pár módních kousků. Tady se můžete vyřádit, jak ve značkových prodejnách kosmetiky a oblečení, tak v cenově výhodných outletech či v populárním irském obchodě PRIMARK.

Výlet do Berlína

 • Abyste nešli spát s prázdným žaludkem, odskočte si na chvíli do bavorské metropole na tradiční špecle nebo poctivý řízek. Z náměstí se vydejte nahoru po Karl-Liebkecht Straβe. Po zhruba pěti minutách chůze si po pravé straně všimnete velké restaurace Hofbräu Wirtshaus Berlin – nemůžete přehlédnout. Místo vyhledávané turisty má v nabídce tradiční německé pokrmy, a především dobré bavorské pivo. Přátelská obsluha v bavorských krojích vás usadí a vzorně se stará o vaše pohodlí. Nelekejte se ruchu, který z restaurace vychází – lokál je přímo obrovský a hemží se lidmi každý den, obzvlášť o víkendu, kdy tu hraje i bavorská muzika. Pokud vám nevadí si za jídlo drobet připlatit, čeká vás nezapomenutelný zážitek.

2. den

 • Nemůžete navštívit hlavní město, aniž byste viděli jeho největší ikonu – Braniborskou bránuNa Pařížské náměstí, kde se památka nachází, se dostanete autobusovými linkami 100 a 245, nadzemkou S1, S2, S25 a S26 či linkou metra U55. Vystupte ve stanici Brandenburger Tor a ukazatele už vás navedou ke správnému východu. Podobně jako vítězné oblouky, byla i Braniborská brána inspirována architektonickým stylem Starověkého Řecka a upravena podle ranného klasicismu. Bránu nechal v letech 1788 až 1791 postavit pruský král Fridrich Vilém II.  a stavbou pověřil architekta Carla Gottharda Langhansa.

  Dnes tak dobře známou podobu brány určila v roce 1793 socha kvadrigy s okřídlenou bohyní míru Eirene od německého sochaře Johanna Gottfrieda Schadowa. Čtyřspřeží symbolizující vítězství bylo v roce 1806 odneseno Napoleonem do Paříže – během francouzsko-pruské války, avšak roku 1814 byl majestátní symbol navrácen zpět do Berlína.

  V moderních dějinách se Braniborská brána stala neoficiálním symbolem rozdělení města během studené války, i jeho opětovného sjednocení.

Výlet do Berlína

 • K bráně vyrazte buďto brzy ráno, či navečer, abyste se vyhnuli davům turistů pořizujících si fotky se symbolem Berlína. Projděte bránou, zabočte doprava a po pár minutách chůze po Ebertstraße se dostanete k budově, kde se doteď píší dějiny nejen Německa, ale celé Evropy – Bundestag. V někdejší době známí též jako Reichstag, tedy Říšský sněm. Budova, ne tolik slavná díky své podobě, jako spíš díky událostem, které ji provázely, se začala stavět roku 1884. Základní kámen tehdy položil císař Vilém I.

  Původní podobu budovy ovšem roku 1933 za podivných okolností zničil požár. Viníkem byl tehdy shledán nezaměstnaný Marinus van der Lubbe, samozvaný komunista, čehož využil Hitler k propagandě své pravicové strany a získání moci v Německu. Reichstag byl poničen ještě za druhé světové války a následné opravy byly dokončeny až roku 1971. Od roku 1949 se budova nazývá Bundestag. Dnes slouží coby sídlo německého parlamentu a jsou zde nabízeny prohlídky turistům. Součástí prohlídek je i nově vystavená skleněná kopule, poskytující nádherný výhled na Berlín.
 • Od budovy parlamentu se vydejte zpět k Braniborské bráně, odkud se tentokrát dáte vlevo. Přímo před vámi zpozorujete tyčící se betonové kvádry odlišných rozměrů. Právě jste došli k novodobému Památníku zavražděných Židů Evropy postaveným v roce 2005 newyorským architektem Peterem Eisenmanem. Ten nechal umístit 2 711 betonových kvádrů různé výšky na plochu o velikosti 19 000 metrů čtverečních. Návštěva památníku je zdarma a není omezena otevírací dobou. Betonové bludiště se tak stalo oblíbeným místem pro vzdělání a odpočinek. Nezvyklá stavba památníku je ovšem populární především mezi nadšenci do fotografování.

Výlet do Berlína

 • Pokud cítíte, že potřebujete menší pauzu od všeho poznávání a historie, pokračujte od památníku dále na jižně po Ebertstrasse, až dojdete k Postupimskému náměstí. Po levé straně najdete skvělé místo pro nákupy, jídlo a odpočinek – Mall of Berlin.
 • Po krátkém nákupním maratonu, vydejte se směrem na východ po Leipziger Str. Po pár blocích odbočte doprava do Fridrichstrasse, jenž vás dovede k poslední zastávce tohoto dne – Checkpoint Charlie. Poté, co byl Berlín rozdělen zdí, bylo potřeba zhotovit několik oficiálních hraničních přechodů. Checkpoint Charlie byl otevřen roku 1961 a stal se tak třetím hraničním přechodem mezi východem a západem. Jméno checkpointu pochází z fonetické abecedy používané NATO (Alpha, Bravo, Charlie), přičemž první dvě jména již byla použita pro předešlé checkpointy. Během studené války se checkpoint stal svědkem napětí mezi Americkými a Sovětskými jednotkami i pokusy Berlíňanů o útěk na západ. Nakonec se roku 1989 při pádu Berlínské zdi hrnuly davy lidí oběma směry právě přes ikonický Checkpoint Charlie, který je od té doby viděn, jakožto symbolický most mezi dvěma odlišnými světy. Dnes patří k oblíbeným turistickým atrakcím.

Výlet do Berlína

3. den

 • Než se vydáte zpět na Südkreuz, vstaňte dřív a dopřejte si ranní procházku v okolí Berliner Dom. Majestátní katedrála se vyznačuje především fúzí italské renesance a baroka. Historie katedrály sahá až do 15. století, kdy budova byla původně součástí Berlínského městského paláce. Na počátku 19. století byla budova kostela přestavěna podle neoklasicistního slohu architektem Karlem Friedrichem Schinkelem. O padesát let později, kdy na trůn nastoupil císař Vilém II, čekala chrám další přestavba. Císař shledal tehdejší podobu chrámu příliš skromnou. S přáním dát Berlínu ikonickou stavbu, jako byla Katedrála sv. Pavla v Londýně nebo Chrám sv. Petra v Římě, se císař obrátil na architekta Juliuse Carla Raschdorffa.

  Roku 1893 byla tedy stará budova stržena a o jedenáct let později (1905) byl vysvěcen nový chrám v podobě, jak ho známe dnes. Během následujícího rušného století byl chrám poničen bombardováním a opravy byly dokončeny roku 1993.

  Každých 20 minut se koná komentovaná prohlídka, jenž je zahrnuta ve vstupním poplatku. Kromě interiéru si také můžete vychutnat nádherný panoramatický výhled na Berlín.

Výlet do Berlína

Autopůjčovna Praha OneTwoGo vám půjčí vůz na výlet do Berlína

Zpět do blogu autopůjčovny
Komentáře k článku (0)