Přistavení vozu zdarma v Praze. Pojištění a dálniční známka v ceně. Výhodný tarif, zarezervujte si své vysněné auto ještě dnes, se vším vám poradíme, volejte kdykoliv +420 773 116 716

Záznamové zařízení do aut může pomoci s objasněním nehody

Záznamové zařízení do aut může pomoci s objasněním nehody

Černá skříňka v letadle není žádnou novinkou. Její funkce je jasná – v případě letecké katastrofy má její záznam sloužit k objasnění toho, jak se nehoda stala. Podobný systém, jenž by měl zaznamenávat údaje z auta, a který by v případě nehody sloužil k jejímu objasnění, chce prosadit Evropská Unie. Nové zařízení by mělo umožňovat i propojení s chytrým tempomatem. Zdá se vám to jako utopie? Věřte, že realita je jiná.

Do Evropského parlamentu totiž míří nové nařízení zabývající se bezpečnostní na silnici. Nově navržené řešení počítá i s povinností automobilek instalovat do nových vozů záznamové zařízení.Toto zařízení by mělo zaznamenávat nejen rychlost a to včetně rychlostních limitůna trati, ale také aktivaci bezpečnostní asistentů před a po nehodě. Systém by tak představoval nový informační prvek pro chytré tempomaty.

Údaje ze systému mají sloužit pouze k objasnění nehody

Pokud se vám zdá, že jde de-facto o „šmírování“ řidiče, pak máte pravdu, ale pouze z části. Systém má v prvé řadě sloužit jako důkazní nástroj v případě nehody, tj. má být průkazním materiálem, který dodá informace o jízdě před, během a po nehodě. Rozhodně se data uložená v systému nebudou nikam odesílat.

Nový návrh chce rozšířit bezpečnostní výbavu vozů

Nové nařízení mířící do Evropského parlamentu ale počítá i s dalšími úpravami, které by měly přispět k větší bezpečnosti na vozovce. Návrh obsahuje i části, které by měly rozšířit bezpečnostní výbavu nových vozů. Takovými vymoženostmi by mohly v budoucnu být např. systém pro detekci únavy řidiče či couvací senzory. Dalšími „vychytávkami“ by měl být i systém pro detekci alkoholu v dechuřidiče, který mu zamezí s vozem odjet.

V případě, že bude navrhovaný návrh EU schválen, pak by měl začít platit pro všechny nové vozy,které se budou prodávat na území Evropské unie. Podle dostupných informací se budou propagátoři tohoto návrhu snažit jej prosadit do první polovinu roku 2019.

Zpět do blogu autopůjčovny
Komentáře k článku (0)