Přistavení vozu zdarma v Praze. Pojištění a dálniční známka v ceně. Výhodný tarif, zarezervujte si své vysněné auto ještě dnes, se vším vám poradíme, volejte kdykoliv +420 773 116 716

Adaptivní tempomat

Adaptivní tempomat

Tempomat je dědečkem pomůcek řidičů. Byl zde po celá desetiletí, ale v poslední době doznal díky nové technologii spoustu zásadních vylepšení. Adaptivní tempomat dokáže udržovat nastavenou rychlost automobilu jako konvenční tempomat, ale dokáže též měnit rychlost v závislosti na dopravě před vozem. Tato technologie nejen že zvyšuje užitečnost tempomatu, přibližuje zároveň realitu autonomního řízení automobilů.

Adaptivní tempomat je také známý jako inteligentní tempomat a každá automobilka má pro svůj systém vlastní značku. Bez ohledu na název zůstává základní myšlenkou vylepšeného tempomatu fakt, že auto umí automaticky zrychlit nebo zpomalit v závislosti na to, jak se chovají vozy kolem.

Senzory adaptivního tempomatu

K takovému chování musí být vozidlo vybaveno čidly, která umožňují detekovat nedaleké vozy a případné překážky. Většina adaptivních systémů tempomatu používá radar, i když lze použít kamery a lidar (který pracuje na stejném principu jako radar, ale se světlými vlnami).

U aut s adaptivním tempomatem tak můžete najít kamery namontované v mřížce nebo přímo za čelním sklem. Radarové jednotky jsou obvykle usazeny za plochými plastovými panely v čelní mřížce. Tyto senzory komunikují s počítačem, který ovládá přívěru ke karburátoru a někdy i brzdy a řízení.

Základní adaptivní tempomat vůz pouze zrychluje a zpomaluje. Snímače "zafixují" vůz jedoucí před sebou ve stejném jízdním pruhu a udržují vzdálenost a rychlost nastavenou řidičem. Některé automobilky propojily tuto schopnost se systémy, které dovedou zabrzdit vůz až do úplného klidu nebo které pomocí částečného automatizovaného řízení udržují vozidlo ve středu jízdního pruhu.

Adaptivní tempomat

Lze adaptivním tempomatem dovybavit stávající vůz?

Jedná se o jednu z technologií, kterou nelze přizpůsobit stávajícímu vozidlu. Vzhledem ke složitosti adaptivních systémů řízení rychlosti jízdy je tato technologie mimo možnost prodeje v podobě náhradních dílů. Dalším faktorem, proč si nelze adaptivní tempomat sestavit doma, je fakt, že tyto systémy mohou v případě neodborné instalace způsobit na silnicích velké škody.

I díky obavám z odpovědnosti provozu vozidel s adaptivním tempomatem tak automobilky udržují technologii pevně v oblasti svých vlastních distribucí.

Adaptivní tempomat jako další krok k autonomní jízdě

Adaptivní tempomat je základem široké nabídky elektronických pomůcek pro řidiče, které zvyšují bezpečnost provozu a komfortu na silnicích. Další vývoj senzorů, jako je radar, i software pro adaptivní řídicí systémy jízdy, je klíčový k dokončení procesu plné autonomní jízdy vozidel.

Zpět do blogu autopůjčovny
Komentáře k článku (0)